SALMASTRA

Salmastra Nedir?

Biri hareketli, diğeri sabit bulunan iki makine parçası arasında sızdırmazlık sağlayan parçalara salmastra denir.
Genelde pompa, musluk, mil yatağı gibi yerlerde kullanılır.
Başka bir tarifle, eğer bir makine parçasının içinden kuvvet geçmesini istiyorsanız, fakat akışkan geçmesini istemiyorsanız, araya salmastra koymalısınız. Zira salmastranın alternatifi son derece pahalı yöntemlerle işlenmiş ve yine de uzun süre sızdırmazlık garantisi bulunmayan, hassas yüzey işleme yöntemleridir. Bu yöntemlere mahkûm olmak yerine salmastra konulur ve sızdırmazlık ucuz ve güvenli bir şekilde sağlanmış olur.

Hareketli parçalar arasında sızdırmazlığın sağlanması, hız, basınç, sıcaklık, ortam akışkanının kimyasal özellikleri gibi faktörlere bağlıdır. Ayrıca, salmastra kutusu dizaynı, mil ve yuvanın yüzey temizliği, salmastra yerleştirme şekli ve mil salgısı da salmastranın sızdırmazlık özelliğini etkiler.

İdeal Bir Salmastra Nasıl Olmalıdır? 

  • Basınç, hız, sıcaklık, akışkan gibi kullanılacağı ortam şartlarına uygun olmalıdır.
  • Değişik şartlarda kullanılabilmeli, böylece stok çeşitleri en aza indirilebilmelidir.
  • İlk alıştırma periyodunda mil ve salmastra yuvasına kolay ve kısa sürede adapte olabilmelidir.
  • Mil salgısını hareket halindeyken absorbe edecek kadar elastik olmalıdır.
  • Fazla sürtünme ve ısı oluşturmamalıdır.
  • Mili aşındırmamalı, korozif etkisi olmamalıdır.
  • Sık sık bakım ve ayarlama gerektirmemelidir.
  • İstenilen çapta bükülebilecek kadar esnek olmalı, büküldüğünde kesitinde deformasyon olmamalıdır.
  • Uzun ömürlü ve ekonomik olmalıdır.

 Örgülü ve katlamalı olarak imal edilen donyağlı, teflonlu, camelyaflı, grafitli, aramitli ve contalon salmastralar 4 mm den 50 mm ye kadar olan kalınlıklarda istenilen ölçülerde üretilmektedir.

Saf Grafitli Teflon Salmastra 
Özel bir teknikle bant halinde ptfe/ teflon bünyesine vakum altında grafit zerk edilerek, özel katı yağlarla takviye edilmiş, dolu elyaf hybrıd. %100 lenzing ipliklerinden multifleks diagonal şekilde örülmüştür.
Çalışma ortamları: Su, buhar, konsantre ve kuvvetli asitler, gres ve yağ asitleri, zayıf ve kuvvetli bazlar, deterjanlar, solventler, hidrojen vb.
Su, sıcak su, atık su, çamurlu ve katı partiküllü ve yüksek viskoziteli abrasif ortamlar, zayıf asitler ve alkali çözeltilerinde, atık su arıtma, kimya, petrokimya, kağıt, gıda, şeker endüstrilerinde, santrifüj & piston pompa & statik aksam & vanalarda kullanımı uygundur. 

Saf Grafit Salmastra
Vana gövde salmastrası, etrafı inconel tel ile güçlendirilmiş saf genleştirilmiş grafit ipliklerinden oluşur. Bu salmastrada sızdırmazlık özelliklerinin üst düzeyde olduğu kanıtlanmış saf grafit ringler ile örgülü salmastranın kolay monte edilebilirlik özelliği birleştirilmiştir. 600°c ye kadar ortamlarda kullanılır.
Saf P.T.F.E. ipliklerinden imal edilmiştir. 300°c ye kadar ortamlarda kullanılır.
Kullanım alanları : Hassas kimyasallar, gıda endüstrisinde, kirlenmenin olmadığı ecza alanlarında, bütün kimyasalların sızdırmazlığında kullanılır.
Saf P.T.F.E. ipliklerden yağ emprenye edilmeden imal edilmiş salmastradır. 280°c sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Hassas kimyasallarda, gıda endüstrisinde, kirlenmenin olmadığı ecza alanlarında, erimiş alkali metaller hariç hemen hemen bütün kimyasalların, sızdırmazlığında kullanılabilir.

Tanker Kapak Salmastrası
Benzin, mazot, petrol ve zehirli yükler taşıyan kimyasal tankerlerin tank kapalarında kullanılır.
Çalışma sıcaklığı : -50 -250 C
Çalışma basıncı: 2 bar
Cam elyaf kumaşın istenilen ölçüde kesilip arasına çeşitli yapıştırıcılar ve sızdırmazlık sağlayan hamurla birlikte katlanıp yapıştırılması ile imal edilir. 500 derece sıcaklığa mukavimdir. 10 metrelik rulolar halindendir.

Grafitli Cam Elyaf Şerit
Endüstriyel fırın ve kazan imalatında, demir-çelik endüstrisinde, enerji santrallerinde, çimento fabrikalarında, denizcilik, seramik ve cam endüstrilerinde farklı sıcaklık aralıklarında ısı sızdırmazlığını sağlamak amacıyla kullanılan malzemedir.

Cam Elyaf Fitil
Uygulama alanları kok ocakları, sobalar, kazanlar valf veya pompalar, değiştiriciler, baca şömine ağızları ve elektrik izalasyonu.
Sıcaklık: 550 c.
Not: cam elyaf ürünlerinin talebe göre metalik, bakır, inkonel, paslanmaz, telli çeşitleri isteğe göre temin edilir.

Tek Kat Cam Elyaf Şerit
Cam elyaf salmastra ve şeritler, endüstrinin birçok alanında kullanılmaktadır. 20 x 2 – 100 -2 ölçülerinde egzozlarda ve boru izolasyonlarında kullanılır.

Cam Elyaf Salmastra
Kızgın yağ, buhar, sıcak su, katı yakıtlı kazan imalatında, vanalarda, enerji santrallarında, demir çelik ve çimento fabrikalarında kullanılmaktadır. Ayrıca, yağ, solvent gibi birçok kimyasallara dayanıklıdır. Ölçüleri: 4×4 mm. 100×100 mm siparişe göre özel ölçü yapılmaktadır.
Isı: 450c 650c, ph:12

Grafitli Cam Elyaf Salmastra
Ortam: Zayıf asitlere, bazlara çözeltilere sıcak ortamdaki akışkanlarda, tuz eriyiklerinde, buhar ve sıcak su ortamlarında, pompalarda vanalarda tavsiye olunur.

Özel Yağlı Salmastra
Saf pamuk ipliğinin silikon ve özel yağlar ile emprenye edilerek 2-3 kat diogonal örgü ile kare kesit olarak imal edilir. Tercihen temiz ortamlarda, damıtıcılar, filtreler ve tuzlu su ortamlarında kullanılır.

Don Yağlı Salmastra
Sentetik katkılı pamuk ipliğinin özel yağlar ile emprenye edilerek 2-3 kat diyagonal örgü ile kare kesit olarak imal edilir. Gemi şaftlarında, soğuk su motorlarında, boru bağlantı yuvalarında, mil yuvalarında sızdırmazlık için kullanılır. 4×4 mm den 60×60 mm kadar bulunmaktadır.

Seramik Şerit
Seramik iplikten üretilmiştir. 3’lü diyagonal sistemle örülmüştür. Düz ve temiz bir yüzeye sahiptir. Sert dokulu olup 800-1400 °c sıcaklığa dayanıklıdır. Kalorifer kazanlarında, kazan kapaklarında ve soba kapaklarında kullanılır.

Seramik Salmastra
Seramik fiber ipliklerden cam elyaf lif veya paslanmaz çelik tel takviyeli olarak yuvarlak veya kare kesitli diyagonal örgüyle imal edilir. Yumuşak salmastra guruplarından sıcaklığa en fazla dayanan salmastradır. Ocaklarda, fırın, brülör, kazan kapaklarında ,baca çıkışlarında kullanılabilmektedir. Kullanım sıcaklığı 850-1250 derece

Yapışkanlı Teflon
Kendinden yapışkanlı, yumuşak, esnek, çok sağlam bir statik sızdırmazlık malzemesidir. Sanayide kullanılan tüm kimyasal maddelere ve hava koşullarına dayanıklıdır.

Teflon Bazlı Sentetik Salmastra
Saf PTFE ipliklerinden PTFE dağıtılmış yüksek yoğunluklu, güçlü kesit kare örgü yapılı salmastradır. Ortam: düşük sürtünme kat sayısına haiz olduğundan şaftalarda, mekanik sürtünmenin bulunduğu ortamlarda uzun ömürlü kullanıma imkan verir.

Kevler Salmastra
Cam elyaf, düşük ısı iletken kat sayısı ve yüksek elastikiyet özelliklerine sahip yüksek kaliteli tekstil cam elyafı ile örülmüş (diyagonal) şekilde yanmaz ve nemden etkilenmez.
Çalışma ortamı: Yüksek sıcaklıklarda izolasyon malzemesi olarak buhar, yağ, zayıf baz ve asitlere dayanıklıdır.
Isı dayanıklılık derecesi: 550-800 C.

Cam Elyaflı Kevler Salmastra
İç katman 400-500 c sıcaklığa dayanıklı cam elyaf iplerden, üst katman sürtünme ve aşınmaya dayanıklı kevler iplerden diyagonal olarak örülmüştür. 4 mm – 100 mm ölçülerinde imal edilebilmektedir. Değirmen vagon birleşim yerlerinde, santrallerde, barajlarda, pompalarda, vanalarda kullanılmakta.